Auktion lördag 8 april kl. 11 visning kl 10 då hem från Arbrå, Ljusdal och Sollefteå auktioneras ut! Allmogegolvskåp från Sollefteå sent 1700-tal, spegelskänk, matgrupp gustaviansk stil, tak-golv-bordslampor, 50-talsskåp, rokokosoffa, kopparsaker, speglar, höj och sänkbart skrivbord(el) flera matbord, skottkärra, matservis, linne, tyger, gardiner, råddjur-älghorn, flera pigtittare, trätavla [Döderhultarn?] stallyktor, medicinflaskor, höganäs-rörstrandskrus, filmkamera+projektor, näverarbeten, flera piedestaler,..
Läs mer...Auktion lördag 1 oktober kl 11 visning kl 10 då hem från Sveg, Bollnäs och Arbrå auktioneras ut ! Massor med vintagekläder från operasångerskan Britt Bern, skärmvägg i ek, gamla skrivbord, gamla skänkar,, allmogestolar och bord, sybord, barnstol, speglar, konst bl.a Jerker och Monica Andersson, allmogeväggskåp med blommålning, kaffe och matserviser, glas, porslin, kikare, gammal..
Läs mer...Auktion fredag 5 augusti kl 11 visning kl 10 då hem från Bollnäs, Alfta och Ovanåker auktioneras ut! Högt ekskåp med spegel, vitt golvur, gustaviansk grå stol, speglar, piedestaler, pigtittare, flera träsoffor, 40-tals sängkammarmöbel, bords-golvlampor, kopparsaker, gustavianska möbelgrupper, bordsur (franskt?) barnstolar, rokokobyrå med marmorskiva, konst bl.a Per Englund, flera mat och kaffeserviser, ca 120 Ittala..
Läs mer...Auktion på Stigsro lördag 9 juli kl 11 visning 10 då hem från Simeå, Bollnäs, Arbrå och Katrineberg auktioneras ut! Alftaskåp, 2 st spegeltrymåer. järnsäng som gjord för en prinsessa, många gamla kistor, soffor, gamla skrivbord, pigtittare, gustaviansk grupp 4 stolar och bord med iläggsskivor, gustaviansk vitrinskåp, väggur, skänkar, byråer, kopparsaker, 2 smal TV ,..
Läs mer...Auktion lördag 11 juni kl 11 visning kl 10 då hem från Arbrå, Bollnäs och Ljusdal auktioneras ut! Väggur bl.a lodur, klockchiffonje Arbrå, tak-golv-bordslampor, konst bl. a. Erik Alm Arbrå, Kerstin Strjernlöf Ljusdal, Lars Norrman, Mårten Andersson Freluga litografi ”Kuben” och målade och signerade dekorer när Mårten var ung, hörnskåp gustaviansk stil, massor med mjölkkrukor..
Läs mer...Auktion lördag 30 april kl. 11 visning kl. 10 då hem från Söderhamn, Arbrå, Simeå och Bollnäs auktioneras ut! Spegeltrymå med marmorskiva, flera väggur, skänkar, konst bl.a Bror Sundkvist, Emil Clahr och Einar Vianden, gamla kistor, gamla bord och stolar, sittgrupper, 50-talsmöbler, bokhyllor, Åkerblomstol, stor samling glas av konstnären Erik Höglund, kopparsaker, tak-golv-bordslampor, gamla burkar,..
Läs mer...Auktion lördag 5 december kl 11 visning kl 10 då lite bättre grejor säljs från Ljusdal och Bollnäs! OBS auktionen är enbart inomhus! 4 st kristallkronor, gustaviansk skänk med räfflade dörrar, avlutad byrå, 2 golvlampor, 2 frackar, gustaviansk matgrupp(4 stolar, bord med 2 iläggsskivor) stilbord, syskrin, chiffonje i mahogny, gamla speglar empire och gustaviansk hallstämplad W. Enelius..
Läs mer...Auktion på Stigsro lördag 3/10 kl 11 visning 10 då hem från Bollnäs och Arbrå auktioneras ut! Gamla skänkar. olika matgrupper bl.a ekbord och stolar, smörkärna, gammal barnvagga, allmogebord och stolar, flera väggur, konst, speglar, tenn-kopparsaker, tras-plastmattor, golv-bords-taklampor, gamla burkar, spark, gammal cykel, silverskedar, nysilver, gamla korgar, Stig Lindberg fat ”Berså”, mat-kaffeserviser, porslin och glas,..
Läs mer...Auktion på Stigsro lördag 22 augusti kl 11:00 visning 10:00 då hem från Arbrå och Bollnäs auktioneras ut! Soffa+4 stolar typ Carl Larsson, gamla flaskor, kopparsaker, soffa+2 fåtöljer spansk 60-tal i väldigt bra skick handvävt tyg av växtfärgat garn vävt av nunnor i ett spanskt kloster, (nypris 35000 kr) Chesterfield skinngrupp från 70-talet soffa+2 fåtöljer..
Läs mer...Gårdsauktion i Karsjö vid Hösängs nära riksväg 83 mellan Arbrå och Järvsö lördag 15 augusti kl 11:00 visning kl 10:00 då massor av gods auktioneras ut! Mercedes CLK 230 cab -01 12000 mil nybesiktad och skattad och pedantskött, (utropspris 60000 kr) Volvo BM -71 grävare, startar ej fel på startkransen, diverse skopor till grävare, vedvagnar,..
Läs mer...