Auktion lördag 11 juni kl 11 visning kl 10 då hem från Arbrå, Bollnäs och Ljusdal auktioneras ut! Väggur bl.a lodur, klockchiffonje Arbrå, tak-golv-bordslampor, konst bl. a. Erik Alm Arbrå, Kerstin Strjernlöf Ljusdal, Lars Norrman, Mårten Andersson Freluga litografi ”Kuben” och målade och signerade dekorer när Mårten var ung, hörnskåp gustaviansk stil, massor med mjölkkrukor från Hälsinglands Mejeriförening, flera spegelbyråer, ekmöbler, spegelskärm på hjul, gamla skrivbord, byråer, skänkar, jordglober, flera linneskåp, bestickschatull, med silver, speglar, kopparsaker, porslin, mattor, korgar, ljusstakar, stallykta, många pigtittare, gamla radioapparater, litet klockskåp 1845, trämått, hattaskar, trålådor, trästånkor, Arbrå stålmöbler, emaljerat, sängbord, gamla kistor, sängbord, tråg, 3 gungstolar, svagdricksflaskor, olika matgrupper, symaskin, järngrinar, massor med gamla resväskor, skolbänk, järnhäll 1790, yxor, redskap, framruta till en veteranbil T-Ford eller A-Ford?, äkta mattor, 2 st sekretärer och mycket mera!
Välkommen till en bra sommarauktion! Parkering före järnvägen! Servering av hembakt och Sibyllakorv! Börjar ute som vanligt och inlämning till nästa auktion är påbörjad!
[Not a valid template]
Stig Eriksson // Arbrå Auktionshall
Stig är auktionist på Arbrå Auktionshall och har svingat klubban sedan 2006.