Auktion på Stigsro lördag 22 augusti kl 11:00 visning 10:00 då hem från Arbrå och Bollnäs auktioneras ut!
Soffa+4 stolar typ Carl Larsson, gamla flaskor, kopparsaker, soffa+2 fåtöljer spansk 60-tal i väldigt bra skick handvävt tyg av växtfärgat garn vävt av nunnor i ett spanskt kloster, (nypris 35000 kr) Chesterfield skinngrupp från 70-talet soffa+2 fåtöljer rött skinn, slagbord, fällbord, byråer, många gamla kistor, gök och lodur, gamla skrivbord, kommod, naturstenbord, vitrinskåp, gammalt hörnskåp, konst bl a olja av B David England och Einar Vianden ”Spelmannen”, speglar, engelskt väggur, äkta matta ”Borchato” liten TV 3 mån gammal, silver sked-smycken-kaffeskedar, armbandsur och fickur, gamla mynt, mat och kaffeserviser,Ittalaglas, gamla korgar, tras-plastmattor, Stig Lindberg ”Berså” fat, massor med hemvävt, Gustavsberg julservis, golv-bordslampor, emaljerat, kryddservis, gamla burkar, nickelserviser och bestick, glas, porslin, tråg, Yngve Ekström stol ”Lamino”, stort vävt konsverk av Ela Soli Månson Norge, 2 rengsjöstolar, 3 st kristallkronor från Nordiska Kompaniet, ozelotpäls med hatt 80-tal, chiffonje, stora gjutjärnsgrytor, barnsängar, gungstol, gamla dörrar, gamla kuddar-filtar-täcken, allmogestolar, 2 rullatorer, pigtittare, Klippo gräsklippare, skänkar, julsaker, jordglob, speglar, Husqvarna motorsåg, bockbordsskiva, stort bockbord, mjölkkrukor, sparkar, 6 st tenntallrikar gjorda av Backa-Lars Alfta”Snöflingor” att använda under mattallrik (Nypris 18000 kr), sängmöbel från NK 8 delar 70-tal, 3 barnstolar , lärkbord, matgrupp bord och 4 stolar, barnimperialsäng, kökssoffa, herrgårdsspegel och mycket mera!
Välkommen till en bra auktion med mycket kvalitet! Servering! Parkera framför järnvägen! Börjar ute! OBS! Inlämning pågår till nästa auktion!
[Not a valid template]
Stig Eriksson // Arbrå Auktionshall
Stig är auktionist på Arbrå Auktionshall och har svingat klubban sedan 2006.