Auktion torsdag 7 augusti kl.15:00 visning kl:14:00 då säljes hem från Sandarne, Arbrå och Bollnäs. Spegelskänk, chiffonje, bokhyllor, byråer, kökssoffa, konst bl.a Ivar Jogstad och Elsie Tapper, hörnskåp, speglar, skinnfåtöljer, Atlasspis(spishäll) tak-bords-golvlampor, sparkar, cyklar,3 väggur, pigtittare, lavoar, elmotorer, massor med verktyg, elmaskiner för trä, uppstoppade fåglar, spinnrockar, gamla julsaker, koppar, Strindbergslampa, svepaskar, massor med porslin-Gusavsberg-Rörstrand-Gefle,..
Läs mer...Auktion fredag 4/7 kl.11:00 visning kl.10:00 då lösöre från Arbrå, Bollnäs, Söderhamn, Segersta, Alfta säljes. Äkta matta iransk Isfahan Figural semiantik 1930-talet måtten 254*158, skänkar, byråer, massor med allmogestolar, väggur, takfotogenlampa, Geflefat, gamla telefoner, sängar, hyllor, antienn, 1880-talsbord, skinnfåtöljer, spinnrockar, hörnsoffor, boklådor, konst.bensindriven trimmer, cyklar, pidestaler, skrivpulpet, kryddburkar, speglar, pardörrar, gamla fönster, trasmattor, skolbänkar, kristallkrona,..
Läs mer...Fredag 4/7 auktion kl.11 visning kl.10. Annons kommer på hemsidan i början av vecka 27.
Läs mer...Vi kommer nu också att köpa hela dödsbon och hem och även enstaka auktionsföremål! Kontant betalning!
Läs mer...Auktion lördag 3/5 kl.11:00 visning kl.10:00 då auktioneras hem från Arbrå, Segersta, Alfta och Bollnäs ut. Gustaviansk byrå, imperialsäng, rokokogrupp 1880-tal-bord-soffa-6 stolar, sypuff, mattor, gjutjärnsbord m marmorskiva, konst, 4 väggur, allmogebord, ekstolar, fäbodpall, hörnsoffa, 3-sitssoffa, 5-lådigt skrivbord, blåmålad kista 1815, dragspel Elkavox, skänk, bords-taklampor, porslin-Gefle-Rörstrand-Gustavsberg, sängbord, forskrin, Höganäskruka 40 liter, pianopall, linne, kinesiska parvaser, hembygdsdräkt..
Läs mer...Visning kl. 11:00 då auktioneras finare hem från Söderhamn och Bollnäs ut. Spegelbyrå, bokskåp, 2 spegeltrymåer, speglar, 40-tals matgrupp(skåp, 4 stolar, bord) kanape, golv-tak-bordslampor, munkbord, byråer, radiogrammofon, satsbord, hörnskåp, uppstoppad räv, linneskåp, mattor, damskrivbord, konst bl.a Elin Höglund, Gunnar Nerlund, Erik Löfgren, vit skinnfåtölj, massor med glas och porslin, (Rörstrand-Gefle) TV, serveringsvagn, armbandsur, dukar, 2..
Läs mer...Det är dags att boka sommarens gårdsauktioner! OBS! 5 % rabatt på provisionen! Tar emot auktionsuppdrag i hela Gävleborgs Län! Boka snarast för att få auktion i juli som är den bästa auktionsmånaden!
Läs mer...Inlämning pågår nu till nästa auktion!
Läs mer...Välkommen till en proppfull lokal med massor av spännande auktionsgods. Börjar ute! Välkommen! Servering!
Läs mer...Auktion lördag 9/2 kl 12:00 visning kl 11:00. OBS! Dag och tid! Då auktioneras hem från Ljusdal, Härjedalen, Arbrå, Bollnäs och Söderhamn ut. Mössbord-Ljusdal(omålat) Allmogebord-Härjedalen(omålat) Allmogegolvskåp-Härjedalen(blått) linneskåp, violin, 1880-talsbord, golv-bords-taklampor(3 st kristallkronor) 2 vitrinskåp, matgrupp Svaneholm, sekretär, skinnfåtölj, marmorpiedstal, gustaviansk säng, mässingsäng, armbandsur, skänkar, chiffonje, spegelbyrå, kista, stilbyrå m marmorskiva, 3 st TV-apparater, speglar, porslin,..
Läs mer...